October 1st, 2019
Women Leaders Program to Promote Well-being in Asia
The MEXT Program for Leading Graduate Schools
List of stipend recipients for Academic Year 2019
Students selected by the program are eligible to receive stipend to dedicate themselves to their own studies and researches. Students listed below are eligible to receive stipend throughout the Academic Year 2019. List of the stipend recipients are as follows.
Name of the Recipients |
Department / Division |
School Year |
|
---|---|---|---|
1 | OZAKI Riho |
Bioengineering Sciences/ Graduate School of Bioagricultural Sciences |
D3 |
2 | NANIZAWA Eri |
Radiological & Medical Laboratory Sciences/ Graduate School of Medicine |
D3 |
3 | SHIBAZAKI Yuki |
Nursing for Developmental Health/ Graduate School of Medicine |
D3 |
4 | TATEISHI Manami |
Nursing for Developmental Health/ Graduate School of Medicine |
D3 |
5 | AYU Azhariyah* |
Educational Sciences/ Graduate School of Education and Human Development |
D3 |
6 | XU Zhenzhen |
Educational Sciences/ Graduate School of Education and Human Development |
D3 |
7 | ZHANG Pingcheng |
Educational Sciences/ Graduate School of Education and Human Development |
D3 |
8 | LYU Xiaoyan |
International Cooperation/ Graduate School of International Development |
D3 |
9 | MIGLIACCI Keiko |
International Development/ Graduate School of International Development |
D3 |
10 | ONIDANI Miki |
International Development/ Graduate School of International Development |
D3 |
11 | STEWART Jennifer Leanne |
International Cooperation/ Graduate School of International Development |
D3 |
*start to receive from October 2016
Name of the Recipients |
Department / Division |
School Year |
|
---|---|---|---|
12 | MIZUTANI Yukiyoshi |
Biologocal Mechanisms and Functions/ Graduate School of Bioagricultural Sciences |
D2 |
13 | WATANABE Ayako |
Applied Molecular Biosciences/ Graduate School of Bioagricultural Sciences |
D2 |
14 | YATSUYANAGI (DEKI) Natsuki |
Nursing/ Graduate School of Medicine |
M2 |
15 | LIU Xiaoli |
Educational Sciences/ Graduate School of Education and Human Development |
D2 |
16 | ZHANG Linqian |
Educational Sciences/ Graduate School of Education and Human Development |
D2 |
17 | CHAN On Ni |
International Cooperation/ Graduate School of International Development |
D2 |
18 | CRAWFORD-GOTO Hana |
International Development/ Graduate School of International Development |
D2 |
19 | DHONGIRI Princess |
International Development/ Graduate School of International Development |
D2 |
20 |
PERERA Weerakkodi Arachchige Waruni Nilukshi Kaushalya |
International Development/ Graduate School of International Development |
D2 |
21 | RICHARD-IMADE Ngozi Lydia |
International Cooperation/ Graduate School of International Development |
D2 |
Name of the Recipients |
Department / Division |
School Year |
|
---|---|---|---|
22 | ADHIKARI Sudha |
Biosphere Resources Science/ Graduate School of Bioagricultural Sciences |
D1 |
23 | IMANO Sayaka |
Biological Mechanisms and Functions/ Graduate School of Bioagricultural Sciences |
D1 |
24 | WATANABE Yumika |
Biosphere Resources Science/ Graduate School of Bioagricultural Sciences |
D1 |
25 | ZHANG Xiaoyu |
Psychiatry/ Graduate School of Medicine |
D1 |
26 | MATSUNAGA Naomichi |
Physical & Occupational Therapy/ Graduate School of Medicine |
D1 |
27 | ONO Rie |
Nursing for Developmental Health/ Graduate School of Medicine |
D1 |
28 | FUKAYA Mami |
Psychology and Human Developmental Sciences/ Graduate School of Education and Human Development |
D1 |
29 | KOMADA Emina |
International Cooperation/ Graduate School of International Development |
D1 |
30 | VO Tuyet Le |
International Development/ Graduate School of International Development |
D1 |
31 | YAMAZAKI Yujiro |
International Development/ Graduate School of International Development |
D1 |
Name of the Recipients |
Department / Division |
School Year |
|
---|---|---|---|
32 | ASANO Koki |
Plant Production Sciences/ Graduate School of Bioagricultural Sciences |
M2 |
33 | TOMITA Rena |
Plant Production Sciences/ Graduate School of Bioagricultural Sciences |
M2 |
34 | TAMAOKI Miharu |
Nursing Fundamentals and Clinical Nursing/ Graduate School of Medicine |
M2 |
35 | FUNAKI Kuuya |
Physical and Occupational Therapy/ Graduate School of Medicine |
M2 |
36 | IGUCHI Saki |
Physical and Occupational Therapy/ Graduate School of Medicine |
M2 |
Name of the Recipients |
Department / Division |
School Year |
|
---|---|---|---|
37 | KARAI Nanako |
Nursing for Developmental Health/ Graduate School of Medicine |
M1 |
38 | ISAJI Hikari |
Physical and Occupational Therapy/ Graduate School of Medicine |
M1 |
39 | YESMIN Farhana |
Molecular Biochemistry/ Graduate School of Medicine |
D1 |